اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده که نام علمی آن اسلیو گاستروکتومی است نوعی جراحی برای کاهش وزن است که طی آن قسمتی از معده برداشته می شود. این عمل، ظرفیت معده را کاهش می دهد و باعث ایجاد احساس سیری در فرد می شود. پس از عمل اسلیو معده فرد کمتر گرسنه می شود و به این ترتیب موجب کاهش وزن می شود.

آیا بیمه سامان هزینه های مربوط به عمل اسلیو معده را پرداخت می کند؟

در بسیاری از سایت ها می خوانید که بیمه سامان هزینه های این عمل را پرداخت می کند، در صورتی که چنین نیست. تنها در موارد بسیار کمی که شاخص توده بدنی فرد بالاتر از ۴۰ باشد هزینه های این عمل را بیمه متقبل می شود و این در صورتی است که فرد پس از صدور بیمه نامه به این شاخص برسد.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که فرد هنگام ثبت بیمه نامه باید شاخص توده بدنی کمتری از این مقدار داشته باشد وگرنه امکان صدور بیمه نامه برای وی وجود نخواهد داشت. نکته دیگری که در این زمینه حائز اهمیت است، پرداخت هزینه عمل توسط بیمه سامان است؛ نه تنها بیمه سامان، بلکه سایر شرکت های بیمه ای نیز هزینه های مرتبط با زیبایی را پرداخت نمی کنند مگر در موارد خاص که به آن اشاره کردیم.

تنها هزینه ای که بیمه سامان آن را پرداخت خواهد کرد هزینه های مربوط به موارد پاراکلینیکی است که معمولا هزینه ای برابر هزینه عمل جراحی دارند. به طور مثال در عمل جراحی اسلیو معده، هزینه های مربوط به سونوگرافی ها، آزمایشات و داروها پیش و پس از عمل را بیمه سامان طبق تعهدات پرداخت خواهد کرد.

اسلیو معده با بیمه سامان

تفاوت جراحی اسلیو معده و بای پس معده:

اسلیو معده: همانطور که پیش تر هم توضیح داده شد، جراحی اسلیو معده شامل برداشتن بخشی از معده است که در نتیجه آن حجم معده کوچکتر می شود. اسلیو معده مانند بای پس شامل تغییر مسیر یا اتصال مجدد روده نیست. اسلیو معده در وهله اول موجب کوچکتر شدن معده می شود و به دلیل برداشته شدن قسمتی از معده که نقش ترشح هورمون گرلین (هورمون تحریک گرسنگی) را دارد، شخص دیرتر از عمل بای پس گرسنه می شود و در نتیجه باعث کاهش مصرف غذا و کاهش وزن می شود. در این روش حدود ۸۰٪ از حجم معده برداشته می شود.

بای پس معده: جراحی بای پس معده با روش لاپاراسکوپی انجام می شود و طی آن مسیر عبور مواد غذایی از مری به معده را کوتاه می کنند. بای پس در زبان انگلیسی به معنی میانبر است و این جراحی نیز به همین دلیل به عمل بای پس معروف شده است. در این روش بیشتر مواد غذایی مستقیما وارد روده می شود و دفع می شود. بای پس علاوه بر کاهش ظرفیت معده، بر جذب مواد غذایی و کالری آن تاثیر می گذارد و به این ترتیب موجب کاهش وزن می شود.

اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟

انتخاب بین این دو به عوامل مختلفی از جمله نیازها و اهداف سلامتی فرد بستگی دارد. داده های آماری و رضایت بیماران ممکن است متفاوت باشد، بنابراین برای انتخاب بهترین روش باید با متخصص گوارش مشورت کنید تا بر اساس شاخص توده بدنی شما بهترین روش را پیشنهاد دهد. هر دوی این روش ها کاهش وزن و بهبود شرایط مرتبط با چاقی مفرط را نشان داده اند.

تحقیقات نشان می دهد که بای پس معده ممکن است در ابتدا منجر به کاهش وزن بیشتر شود، ولی در دراز مدت تفاوت در نتایج کاهش وزن بین اسلیو معده و بای پس معده کاهش می یابد. و در پایان عوارض احتمالی پس از عمل در بای پس کمتر از عمل اسلیو معده است. در بای پس معده نتایج زودتر حاصل می شود ولی بیمار نمی تواند مواد مغذی غذاها را به خوبی ذخیره کند، زیرا غذاها خیلی زود از طریق روده دفع می شوند و احساس گرسنگی زودتر نمایان می شود.

اسلیو معده با بیمه سامان تکمیلی

با چه شرایطی بیمه تکمیلی سامان هزینه های مربوط به اسلیو را می پردازد؟

• بازه سنی بین ۱۸ تا ۶۰ سال
• توده بدنی بیشتر از ۴۰
• تداوم توده برای چند سال متوالی

هزینه جراحی اسلیو معده در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

جراحی اسلیو معده هم در بیمارستان های دولتی و هم خصوصی صورت می گیرد. ولی در بیمارستان های خصوصی به دلیل کامل تر بودن تجهیزات و امکانات بهتر است. همچنین در صورتی که بخواهید این عمل را در بیمارستان دولتی انجام دهید باید چندین ماه در نوبت بمانید، ولی در بیمارستان های خصوصی این عمل نیاز به نوبت خاصی ندارد و در کمترین زمان ممکن انجام می شود.
در حال حاضر هزینه اسلیو معده به شرایط مختلفی بستگی دارد ولی به طور میانگین می توان هزینه آن را بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برآورد کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 5]